TİTANYUM DİOKSİT

Gıda renklendiricisi olarak kullanılan titanyum dioksit ile ilgili birçok yanlış anlaşılmanın olduğu görülmektedir. Başlıklardan titanyum dioksitin bir sağlık sorunu olduğu tahmin edilse de, bilimsel araştırmalar aslında titanyum dioksitin uygun şartlar ve miktarlarda kullanıldığında güvenli olduğunu göstermiştir. O halde titanyum dioksit nedir ve niçin kullanılır?
Titanyum dioksit (TiO2) yeryüzünde doğal olarak bulunan, işlenmiş ve rafine edilmiş mineraldir. Diğer tüketici ürünlerine eklendiği gibi çeşitli gıdalara da eklenmiştir. Beyaz renkli bu madde belirli gıdaların rengini ve parlaklığını arttırmak için kullanılır. Ayrıca gıda güvenliği uygulamaları içinde önemli bir yere sahiptir. Doğal haliyle anataz ve rutil gibi farklı dökme kristal biçiminde bulunur ancak işleme sırasında çok ince toz haline getirilir.

Titanyum Dioksit Güvenli Midir ?
FDA ve diğer düzenleyici kurumlara göre ‘Titanyum Dioksit Gıda Boyası olarak güvenle kullanılabilir’ olarak kabul edilmiştir. FDA, titanyum dioksitin gıdalarda kullanım limiti ile ilgili kesin bir rehber sunmaktadır. Gıda saflığındaki titanyum dioksitin kullanım miktarı oldukça azdır. FDA ‘nın belirlediği miktara göre gıdalardaki oran yüzde 1’dir.


Translate »

Sizi Arayalim