ETİLEN OKSİT

Exiran olarak da bilinen etilen oksit, C2H4O formülüne sahip olan bir eter halkalı organik bir bileşiktir ve etilenin oksijen veya etilen oksidasyonu ile reaksiyonunun ürünüdür. Bu reaksiyon bir Al2O3 bazlı gümüş katalizörün varlığında bir Shell & Tube Sabit Yatak reaktöründe gerçekleştirilir. Bu gaz renksiz, yanıcı, kötü tatlandırıcı bir kokuya sahiptir (eter gibi). Etilen oksit, kimyasal yapısında kararsız halka nedeniyle birçok kimyasal işlemde en fazla tüketilen gıdalardan biridir.
Geçmişte, bu maddenin üretimi kloridine dayanarak gerçekleştirildi, fakat bugün, bu yöntemin yetersizliği nedeniyle, ürün etilen ve saf oksijen arasında 240-270 ° C’lik bir sıcaklıkta direk bir reaksiyon kullanır. C ve 15 ila 25 bar basınçta ve çevresinde Gümüş katalizörü üretilir. Saf oksidasyonla birim ağırlıkta etilen oksit üretmek için ağırlıkça 0.82 ila 0.88 parça etilen gereklidir. Bu işlemde hava kullanılırsa, gerekli olan etilen miktarı 0,9’a çıkarılır, bu nedenle oksijen Net kullanımı tercih edilir.
Tasarımda, etilen oksit (EO), EO / EG biriminin ana ürünü olup, etoksilat birimi, etanolamin birimi ve glikol eter birimi dahil alt ünitelerde% 90’dan fazla tüketilmektedir.

Etilen oksidin, dünyanın yanı sıra ülke çapında nakledilmesi için oksijen çevresinde yüksek reaktivitesi nedeniyle, bu malzemenin taşınmasını çok zor ve maliyetli kılan katı kurallar vardır.
Örneğin, taşıma ve bakım risklerinden kaçınmak için, bu malzeme tamamen soğuk olmalı ve 10 ° C’nin altındaki bir sıcaklıkta bir sıvı içinde depolanmalıdır. Bu nedenle, bu projenin önemli özelliği, etilen oksitin üretilmesidir. Diğer akışaşağı üretim birimleri için gerekli olan etilen oksitin satın alınması ve taşınması pahasına pahasına olan karmaşıktır.
Etilen oksit, petrokimya endüstrisinde en çok tüketilen malzemelerden biridir ve birçok uygulamaya sahiptir. Etilen glikollerin üretiminde etilen oksidin ana kullanımı. MEG, otomobillerde antifriz olarak, polietilen tereftalat üretimi (PET) için birincil malzeme ve ısı transfer sıvısı olarak kullanılır.
DEG ayrıca gazlar, yumuşatıcılar, çözücüler ve emülgatörler için bir koku giderici olarak kullanılır. Ayrıca doymamış polyester reçine ve poliüretan reçine üretiminde de kullanılır. TEG uygulamaları, aromatik olmayan aromatik hidrokarbonların kurutulması, gazdan arındırma, ekstraksiyon ve ayrılmasını içerir.


Translate »

Sizi Arayalim