ETİLEN GAZI (LABORATUVAR GAZLARI)

Etilen

Renksiz, hafifçe tatlı bir gazdır. Kimyada C2H4 formülü ile gösterilir. —140° de sıvı, —169° de katı haline geçer. 0° de 225 cm3 etilen bir litre suda erir. Ateşte parlak sarı bir alevle yanar. Bakır, platin, nikel gibi madenlerle, hidrojenle birleşerek “etan” haline geçer.
Etilen 1795’te Hollandalı dört kimyacı tarafından bulunmuştur. Yüksek fırınlarda, buna benzer yerlerde az çok karışık bir halde bulunursa da laboratuvarlarda da elde etmek mümkündür. 4 ölçü alkol, 170° sıcaklıkta, 5 ölçü sülfürik asitte ısıtılır, böylece etilen elde edilmiş olur.
Etilenin modern kimyada önemli yeri vardır. Plastik maddelerin hazırlanmasında etilenden faydalanılır. Ayrıca 1924’ten beri tıpta uyuşturucu madde olarak kullanılmaktadır.

 

Etilen Kullanım Alanları

 

Polietilen, etilenoksit, vinil asetat, stiren, polistren, PVC, etilendiklorit, polipropilen, etilenglikol, etilklorür, etilenklorhidrin, SBR, trikloroetilen, polyester reçinelerinin üretiminde kullanılır. Reaksiyon verme kabiliyeti son derece yüksek olup polimerize polietileni meydana getirir. Zehir etkisi az olup yüksek oranlarda kullanıldığında şuursuzluk yapabilir. Yanıcı, renksiz ve az kokulu olup yoğunluğu %0,97 dir. Gıda ve meşrubatta, cam, metal ve sağlık sektöründe, lastik ve plastik sektöründe ve LNG sıvılaştırma tesislerinde dondurucu olarak kullanılmaktadır.

 

Etilen Üretim Teknolojisi

 

Nafta ve gaz yağı kullanımı ile üretilen etilenin üretim kaynakları arasında etan, propan ve bütan da yer alır. Tüm bu hidrokarbonlar buhar altında yüksek sıcaklıkta parçalanır. Kraking Prosesi yani ısısal parçalama işlemi ile en yüksek verimle etilen elde edilir. 800 – 860 °C sıcaklıktaki fırınlarda gaz ya da buhar haline getirilen hidrokarbonlar boş tüpler içinden 1 sn nin de altında bir sürede geçirilir. Fırından çıktığı andan itibaren süratle soğutulur.


Translate »

Sizi Arayalim